ua|ru

Односолодовий і купажований віскі: в чому різниця?

Магазин-склад розбирається з базовими поняттями віскі – односолодовий та купажований: в чому різниця та який краще купити.

Як роблять віскі

Віскі – дистилят, тобто продукт перегонки слабоалкогольного сусла. Коньяк роблять із ферментованого виноградного сусла, фруктові бренді – зі зброджених соків, а віскі – із зернових культур, яким потрібні додаткові маніпуляції, щоб отримати з твердого зерна рідке сусло для перегонки.

Спочатку зерно замочують у воді, щоб воно проросло – у цьому процесі із зерна вивільняються ферменти, які потім перетворять крохмаль у цукор. Цей етап називається солодженням.

Дроблені зерна затирають із гарячою водою: у ній розчиняється крохмал, який ферменти перетворюють на цукор. Після цих приготувань одержують солодкий розчин, готовий до ферментації.

Після додавання дріжджів починається бродіння.

Отримане слабоалкогольне сусло кілька разів переганяють: рідина нагрівається і починає випаровуватися. Першими випаровуються алкоголь та інші леткі сполуки

Концентрована алкогольна пара після конденсації стане спиртом. Перші та останні спирти видаляються.

Міцність спирту після перегонки – близько 70%, тому його доводять до потрібного рівня алкоголю водою.

Іноді під час виробництва як паливо використовують торф, який також коптить ячмінь. За такої технології віскі отримує димні та торф’яні ноти.

Спирти витримують у різних бочках, але найчастіше з американського дуба, з-під бурбона, іноді – додатково у бочках з-під вина.

Після витримки віскі проходить фільтрацію та може фарбуватися карамельним барвником Е150.

Головні країни-виробники віскі – Шотландія, Ірландія, США, Японія.

Що таке односолодовий віскі?

Сировина для солодового віскі – ячмінь. Важливо, не стільки як роблять односолодовий віскі, як місце виробництва: перегонка повинна проходити на одній дистилерії. При цьому можуть змішуватись спирти різного врожаю.

Single malt віскі розрізняються за стилем регіону виробництва, але важливою є також стилістика бренду, його вибір дубових бочок і тривалості витримки.

Під односолодовими віскі найчастіше мають на увазі шотландський скотч, але сингл молти також роблять в інших країнах.

Шотландські сингл молти повинні витримуватися не менше трьох років, але легше знайти 12-річний односолодовий віскі, ніж базовий 3-х річний.

Стилі шотландського односолодового віскі

Визначити, який односолодовий віскі краще тобі підходить, допоможе розуміння різних стилів шотландського віскі. Читай та пробуй.

Лоуленд

Регіон у “низинах” Шотландії, який виробляє найбільшу кількість спиртів, але прийнято вважати, що якість спейсадівських спиртів невисока.

Місцеві односолодові віскі характеризують як легкі, трав’янисті.

Популярні бренди – Glenkinchie та Auchentoshan.

Спейсайд

Центральний регіон шотландського солодового віскі – близько 50 дистилерій.

Місцевий віскі – м’який і фруктовий, але в такому великому регіоні багато стилістичних різновидів: Glen Grant та The Glenlivet – легкі та трав’янисті, Macallan та Glenfarclas – насичені, Mortlach – складний та м’ясистий, The Balvenie – торф’яний.

Найпопулярніші у світі бренди сингл молтів Glenfiddich і The Glenlivet – зі Спейсайду.

Хайленд

Протяжна гірська місцевість із різними традиціями віскі – від м’якого Oban до мускулистого Ben Nevis; від воскового Clynelish до солодкого насиченого Dalmore та землистого димного Ardmore.

Кемпбелтаун

Західне шотландське узбережжя, яке раніше славилося димним та важким віскі, а тепер робить збалансовані витончені молти.

Відомі бренди – Springbank та Glen Scotia.

Острови

Острівні віскі характеризують як димні, але є відмінності у стилістиці різних виробників: Highland Park – солодкий та торф’яний, Talisker – перцевий та димний, Jura – тонкий дим, Arran – свіжий, з відносно легким торфом.

Айла

Невеликий острів з особливим смаковим профілем віскі – потужний, торф’яний, димний, солоний морський.

Віскі Айли вважаються елітними, для знавців.

Відомі бренди: Ardbeg, Bowmore, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin та Laphroaig. Більш ніжні віскі Айли – Bruichladdich та Bunnahabhain.

Важливо: Як пити односолодовий віскі, щоб відчути широку гаму аромату та смаку різних сортів віскі? Потрібно пити віскі кімнатної температури із спеціального келиха у формі тюльпану. Іноді після першої проби у віскі додають трохи чистої води та стежать, як змінюється смак та аромат.

Що таке купажований віскі

Купажований віскі – суміш солодових та зернових спиртів, можливо різних винокурень.

Blended Whisky створюються майстром купажу, який відбирає спирти та після змішування вони вирушають на витримку. Головна мета купажувати спирти – впізнаваний смак від партії до партії, з рік в рік. Головний козир бленду – високий вміст солодового спирту у купажі.

Бленди становлять близько 90% всього шотландського віскі. Найбільший виробник віскі Johnnie Walker спеціалізується саме на блендах.

В інших країнах для створення віскі також використовуються в основному купажі: жито та ячмінь в Ірландії, в Америці – жито, пшениця та кукурудза.

З філософії виробництва блендів випливає і відсутність строгих правил, як пити купажований віскі: з льодом, розбавленим, в коктейлях або в чистому вигляді без особливих проблем з приводу келихів.

Також не плутаємо: купажований солодовий віскі роблять із кількох односолодових спиртів різних дистилерій, а однозерновий віскі є спиртом з одного виду зерна однієї дистилерії.

У чому різниця між бленд і солодом?

  • Сингл молт зроблений із ячмінного спирту однієї дистилерії, бленд – із різних спиртів.
  • Суть молта – створити характерний віскі, який відображає філософію виробника, традиції регіону тощо. Суть бленду – створювати продукт стабільної якості.
  • За смаком бленди часто не такі міцні, м’якші і солодкуваті на смак, але при цьому більш плоскі, їм не вистачає багатошаровості, характеру.
  • Бленди доступніші за ціною.

Рейтинг односолодових віскі серед любителів завжди вищий, але в деяких випадках блендовий віскі може бути м’якшим і приємнішим за односолодовий – все залежить від конкретної пляшки та її виробника.

Не стоїть питання, який віскі краще – односолодовий або купажований, а лише питання бюджету, особистого досвіду та вподобань. Іноді ситуація та знання дозволяють довго насолоджуватися одним драмом молта, а іноді, щоб провести вечір із простим, але якісним міцним напоєм, досить і бленду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні записи

Плюсанувся +2!

Шукай мене на Виноградарі і біля Цирку! На Виноградарі: вул. Олександра Олеся 4АЖК “Варшавський” Щодня: 11:00 – 21:00 Phone: +380672996483 Біля Цирку: вул. Золотоустівська 25ЖК

Докладніше

Black friday 2023

Чорна п’ятниця у Wine Wine тільки 24.11. Акційна ціна з’явиться  24.11 і буде видна лише у кошику. Це період найбільших ЗНИЖИЩ року, тому ділюся з

Докладніше